Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Spotkanie pokoleń

Spotkanie pokoleń

Wizyta wnuczki Profesora Gieszczykiewicza i zapowiedź prototypu książki o Katedrze Mikrobiologii i Słynnych Naukowcach

Z radością pragniemy donieść, że 27 czerwca 2023 roku mieliśmy przyjemność gościć w Katedrze Mikrobiologii dwie wyjątkowe osoby - Panią Ann Elizabeth Gieszczykiewicz-Jaron, wnuczkę prof. Gieszczykiewicza, oraz mgr Piotra Świątczaka, doktoranta z pasją, historyka i bibliotekoznawcę. To spotkanie stanowiło wyjątkową okazję do połączenia tych dwóch istotnych postaci - wnuczki Profesora Gieszczykiewicza oraz Pana Piotra Świątczaka, którzy odgrywają istotną rolę w odkrywaniu
i dokumentowaniu historii związanej z Katedrą Mikrobiologii oraz życiem Profesora Gieszczykiewicza.

Pani Ann Elizabeth Gieszczykiewicz-Jaron była niezwykłym źródłem wiedzy na temat swojego dziadka, zarówno w dziedzinie nauki, jak i w kontekście jego obecności na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz życia prywatnego. Jej relacje ustne przyniosły nieoceniony wkład w poznawanie nie tylko naukowych osiągnięć Profesora, ale także w lepsze zrozumienie jego osobowości i prywatnego życia.

Z kolei Pan Piotr Świątczak, jako historyk i bibliotekoznawca, poświęcił znaczną ilość czasu na badanie historii medycyny. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na zgłębianiu przeszłości, zwłaszcza życiorysów wybitnych naukowców. Jego udział w tym spotkaniu był nie tylko okazją do zgłębienia historii Profesora Gieszczykiewicza, ale także do jej udokumentowania i zapisania dla przyszłych pokoleń.

W spotkaniu wzięło udział liczne grono gości, którzy zgromadzili się w sali wykładowej na drugim piętrze Katedry Mikrobiologii przy ulicy Czystej 18. Prof. dr hab. Magdalena Strus, kierownik katedry, powitała wszystkich i przedstawiła harmonogram spotkania, nadając mu podniosły charakter swoim krótkim przemówieniem.

Początek formularzaPodczas spotkania Pan Piotr wygłosił swój wykład na temat życia profesora Gieszczykiewicza, rozpoczynając od najmłodszych lat, aż po tragiczną śmierć profesora w Oświęcimiu. Warto zaznaczyć, że Pan Piotr jest również przewodnikiem w muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie po raz pierwszy zobaczył zdjęcie Gieszczykiewicza przedstawiającego go jako więźnia obozu.

 Ostatnią częścią spotkania było zabranie głosu przez wnuczkę profesora, która podzieliła się swoimi wspomnieniami o dziadku. Przywiozła ze sobą pamiątki rodzinne w tym: świadectwa nauki profesora, listy i zdjęcia. O samym profesorze można powiedzieć słów kilka:

Gieszczykiewicz, nazywany pieszczotliwie przez swoje dzieci "Baloo", był naukowcem światowej rangi, skupiającym swoje badania naukowe wokół bakteriologii. Prawdopodobnie cechy takie jak opiekuńczość i dobroć skojarzyły ojca z pozytywną postacią z książki R. Kiplinga pt. "Księga dżungli". Interesował się zagadnieniem panaglutynacji i dzięki prowadzonym badaniom w tej dziedzinie uzyskał habilitację w roku 1919. Po otrzymaniu stopnia doktora habilitowanego, wyjechał na siedem miesięcy do Paryża, gdzie podjął pracę w Instytucie Pasteura. Pokłosiem tego wyjazdu było kilka opracowań, m.in. rozprawa  dotycząca powstawania tworów ziarnistych w krętkach, w której udowodnił, że jest to proces czysto degeneracyjny. Następnie, w ramach stypendium Ministra Zdrowia, wyjechał na staż zagraniczny do Wielkiej Brytanii. W 1924 r. Gieszczykiewicz został mianowany profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie awansował na stanowisko profesora zwyczajnego. Był osobą niezwykle wrażliwą na cierpienie innych. W czasie I wojny światowej służył jako lekarz wojskowy, natomiast w trakcie II Wojny Światowej pracował w Państwowym Zakładzie Produkcji Szczepionek. Współpracował z wieloma innymi wybitnymi naukowcami, m.in. Weiglem, szczepiąc podczas wojny ludność cywilną. Za przygotowywanie preparatów dla ruchu oporu został aresztowany w 1941 roku przez Gestapo i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie został zamordowany.

Wnuczce Profesora towarzyszyli przyjaciele, którzy wspólnie z Panią Anią mogli przejść wspólną drogę przez zwiedzanie katedry i podążać śladami słynnego dziadka naukowca.

Spotkanie odbyło się w niezwykle przyjaznej atmosferze, pełnej zadumy i wspomnień rodzinnych. Podczas spotkania nastąpiła pierwsza prezentacja wstępnej wersji książki historycznej, której jednym z  bohaterów jest Gieszczykiewicz. Książka przygotowywana jest przez krakowskiego konserwatora zabytków Romana Wojciechowskiego, pracowników i doktorantów Katedry Mikrobiologii Wydziału Lekarskiego (Estera Jachowicz Matczak, Tomasz Kasperski, Łucja Kozień, Agata Kuziak i Aleksandra Policht) oraz historyka Piotra Świątczaka.

 

Zobacz galerię zdjęć