Nowe zgłoszenie patentowe

Diagnostic method and composition for the detection of mastitis caused by E. coli, S. uberis, S. agalactiae or S. aureus

W ramach realizowanego projektu nr LIDER/0029/L-10/18/NCBR/2019 finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju kierowanego przez dr Annę Dobrut dokonano nowego europejskiego zgłoszenia patentowego.

Tytuł zgłoszenia europejskiego: Diagnostic method and composition for the detection of mastitis caused by E. coli, S. uberis, S. agalactiae or S. aureus

Autorzy: dr Anna Dobrut, prof. Monika Brzychczy-Włoch i dr Dagmara Wójcik-Grzybek UJ CM, dr Karolina Rudnicka, dr Przemysław Płociński, mgr Jakub Skibiński z Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr Adrian Bekier z Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego

Zgłoszenie obejmuje wynalazek do immunodiagnostyki mastitis u krów, które stanowi ogromny problem ekonomiczny na świecie, generując milionowe straty wśród hodowców bydła. Opracowywany wynalazek ma na celu szybką, tanią i precyzyjną detekcję wybranego czynnika etiologicznego (antygenów), a co za tym idzie, umożliwi szybsze wdrożenie celowanej terapii antybiotykowej. Co jest jednak wyróżniające, to to, że test ten możliwy będzie do przeprowadzenia bezpośrednio przy zwierzęciu, a dodatkowo łatwy w interpretacji. Dzięki czemu, jego wykorzystanie będzie mogło być szersze i nie będzie ograniczać się tylko do stosowania przez wyspecjalizowanych i doświadczonych lekarzy czy diagnostów, ale także przez hodowców bydła, chcących wykonać okresowe badania przesiewowe zwierząt w swoim stadzie. Możliwość taka pozwoli na odizolowanie w odpowiednim momencie zainfekowanych zwierząt, a tym samym nie tylko skróci czas oczekiwania na podanie odpowiedniego leku, ale także zmniejszy ryzyko wystąpienia potencjalnych strat finansowych.